Austria kombed ja tavad, mida võiksid teada
Austria kultuur on mõnes mõttes äärmiselt sarnane Eestile – euroopasiseselt reisides ei pruugigi tajuda suuri erinevusi. Siiski aga on mõistlik enne Austriasse reisimist mõelda mõningatele kommetele, põhimõtetele ja väärtushinnangutele, mis on austerlastel tavaks. Teades neid
asju saad vältida võimalikke ebameeldivaid või piinlikke olukordi:
Austria pereväärtused
Austria pered on üldiselt üsna väikesed ning elavad lähedal, näiteks samas linnas – üsna sarnaselt Eestile. Austerlastele meeldib nädalavahetusel veeta aega perega, eriti värske õhu käes, seega võib nädalavahetusel ja pühapäeviti kohata austerlasi külastamas teisi suguvõsa liikmeid või vanavanemaid. Üks asju, mis on Austrias kombeks, on iga õhtu perega õhtust süüa – seda ei jäeta vahele!
Kodu olgu puhas
Austerlastele on väga oluline kodu puhtus – kodu olgu alati korras ja puhas. Koju kutsutakse aga üksnes lähedasi sõpru ja pereliikmeid, igaühte ei lasta kohe kindlasti tuppa, eriti, kuna austerlased on üsna privaatsed inimesed.
Üldiselt on aga kodukoha tavad eestlastele sarnased. Näiteks on ka Austrias tavaline see, et ühiselt hoolitsetakse kortermaja koridoride eest jne. Peamine on see, et ümbrus oleks alati korras!
Austerlased on väga konservatiivsed
Kui arvasid, et eestlased on konservatiivsed, siis see kahvatub austerlaste kõrval, kes on väga tagasihoidlikud oma käitumises. Austerlastele meeldib rutiin ja korrapärasus elus ning kõike tuleb teha “korralikult”.
Austerlased hindavad ka seda, kui teised on viisakad ja teistega arvestavad. Näiteks on tavaline Austrias saata kutseid üritustele hulk aega enne, et anda külalistele korralikult valmistumisaega.
Raamatut hinnatakse kaane järgi
Mis puudutab korrapärasust, siis austerlaste jaoks on äärmiselt oluline pidevalt hea ja korralik välja näha. Isegi vaba aja rõivad on alati korralikud ja konservatiivsed. Enamus Austria naisi riietuvad näiteks paremini isegi siis, kui lähevad poodi!
Sarnaselt Eestile on paljudes kohtades selge etikett riietusele, seda isegi restoranides ja klubides.
Viisakusetikett
Austrias on tavaline tervitus käepigistus – just nagu Eestiski. Vanemad Austria mehed võivad aga suudelda naissoost inimese kätt, samas kui välismaalasest mees ei tohiks kunagi suudelda Austria naise kätt. Ruumi sisenedes tuleks kätt pigistada kõigil ruumis olijatel, sealhulgas ka lastel.
Erinevalt Eestist on Austrias tiitlid väga olulisel kohal. Seni, kuni teine pool pole palunud end kõnetada eesnimega, tuleks kasutada inimese perekonnanime ja tema tiitlit.
Kingituste tegemine
Kui sul on plaanis minna Austrias sünnipäevale või teha kingitusi, siis võiksid teada, et näiteks lillede kikimisel ei tohiks kunagi kinkida paarisarvu lilli: seda peetakse halvaks õnneks. Veelgi enam, kinkida ei tohi ka liiliaid ega krüsanteeme.
Muud üldised kingikombed on sarnased Eestile: kellelegi külla minnes on tavaks võtta kaasa söögipoolist nagu šokolaade ning jõulu- ja sünnipäevakingitusi tehakse üksnes väga lähedastele inimestele.
Lauakombed
Kui sa oled kutsutud kellelegi külla õhtusöögile, siis tasuks silmas pidada järgnevat:
- saabu kohale alati täpselt õigeks ajaks – austerlased hindavad väga täpsust;
- seisa püsti seni, kuni sulle pakutakse istet – on väga tõenäoline, et istekoht on juba sulle valmis pandud;
- kohe pärast istumist tuleks panna salvrätik sülle;
- süüa ei tohi enne, kui majaperenaine pole öelnud mahlzeit või Guten Appetit;
- söömise ajal lõika oma toitu kahvliga nii palju kui võimalik, kuna see on märk sellest, et toit on küps;
- söö alati kõik ära – midagi ei tohi taldrikule jätta;
- esimese toosti teeb alati majaperenaine.
Ärisuhtluse tavad
Kui suundud Austriasse hoopis ärieesmärkidel, on mõistlik arvestada ka mõningate kommetega, mida austerlased järgivad ärisuhtluses. Siin on mõned olulisemad punktid, mida võiksid teada:
- esmamulje on väga tähtis – sind hinnatakse esimesest hetkest saati vastavalt sellele, kuidas oled riietatud ning kuidas end üleval pead;
- austerlaste jaoks on tiitlid ja kõrgharidus üsna olulised. Kui sul on vastavaid kraade, võiksid kindlasti seda rõhutada;
- unusta ära naljad või tühine jutustamine – austerlased on tööle väga keskendunud ning ei taha aega kulutada tühjale-tähjale;
- kasuta alati üksnes ametlikku kõnepruuki. Pea meeles, et ärisuhtluses kasutatakse eelkõige perekonnanimesid pöördumistel;
- austerlased on väga otsekohesed ja suhtuvad lubadustesse skeptiliselt, eriti, kui neil on tunne nagu tegemist oleks tühise lubadusega;
- väga suur osa ärisuhtlusest toimub kirjalikult – ole valmis selleks, et isegi suulised vestlused pannakse kuhugi kirja ja salvestatakse kirjalikus vormis;
- kohtumisi tasub kokku leppida juba 3-4 nädalat varem, kuid mitte kunagi augustikuusse, jõuluaja lähedusse ega lihavõttepühade lähedusse;
- ettekanded peavad olema väga täpsed – ole valmis kaitsma iga oma väidet.
Järgides neid mõningaid Austria tavasid ja suhtlusviise garanteerid, et ei satu ebameeldivatesse olukordadesse ning Austria külastamine on meeldiv kogemus.