Enne Austriasse minekut: 10 asja, mida peaksid teadma
Austria võib küll olla Eestile üsna lähedal ning enamus meist on kursis mõningate kultuurinopetega, mis on Austriale omased, kuid on mõningaid asju, mida võiksid meeles pidada enne, kui lähed Austriasse. Kui tead neid alljärgnevat 10 asja, ei pea sa muretsema, et satud kohalikega suheldes piinlikesse olukordadesse!
1. Pühapäeval puhatakse
Oleme ka Eestis harjunud sellega, et pühapäeviti on enamus ettevõtteid suletud ja poed pannakse varem kinni, kuid sellest hoolimata on kaubanduskeskuste parklad pühapäeviti puupüsti rahvast täis.
Austrias on asjad aga teistmoodi – austerlased võtavad pühapäevast puhkamist väga tõsiselt. Seega, säti Austrias puhkusel olles asjad nii, et poleks vaja poodi minna ja puhka selle päeva jooksul.
2. Austerlased pole sakslased
See on tõenäoliselt kõige suurem viga, mille teevad enamus välismaalaseid, kes lähevad Austriasse, kuid see on sama nagu võrrelda eestlaseid soomlastega või lätlastega. Ehkki Austria ja Saksamaa kultuuril on sarnasusi, ei ole need sugugi samad ning arusaadavatel põhjustel võivad austerlased võtta seda tõsise solvanguna, kui sa pead neid sakslasteks. Seega, ära kutsu neid niiviisi ning aktsepteeri fakti, et Austria ja austerlased on täiesti isemoodi.
3. “Helisev muusika” ei ole Austrias nii populaarne
On raske leida eestlast, kes ei teaks filmi “Helisev muusika”. Film, mille peategelasteks on Austria Von Trappi perekonna liikmed, ei ole aga Austrias pooltki nii populaarne kui arvata võiks. Tegelikult ei ole enamus austerlasi isegi näinud seda filmi! Ei tasu arvata, et “Helisevast muusikast” rääkimine on hea vestlusealustaja – see võib sind panna hoopis üsna rumalasse olukorda.
4. Magustoiduga ei pea üldse ootama õhtusöögi lõpetamiseni
Austerlastele meeldivad magustoidud kohe väga! Lausa nii väga, et magustoite võidakse süüa põhitoiduna. Austrias tasub ära unustada ema kunagi kehtestatud reegel, mille kohaselt magustoitu enne söögi lõpetamist ei tohi võtta – Austrias on asjad teistmoodi!
5. Alkoholi tarbimise reeglid pole väga karmid
Nagu ka Eestis, on minimaalne vanus alkoholi tarbimiseks üldiselt 18 eluaastat, kuid on üks erand: lahjemat alkoholi nagu õlut või veini võib juba juua 16-aastaselt ning seda võib teha ka avalikus kohas! Ometigi ei ole Austrias aga alkoholi liigtarbimise probleemi.
6. Pole hullu, kui sa ei oska saksa keelt
Saksa keel on küll Austria riigikeel, aga pole üldse hullu, kui sa ei oska saksa keelt, kuna Austrias õpetatakse koolis inglise keelt just nagu meil Eestiski. Sestap oskavad enamus austerlasi vähemalt baasilist inglise keelt täiesti rahuldavalt.
Sellest hoolimata tasub õppida selgeks mõned põhilised saksakeelsed sõnad nagu tänuavaldused ja muu taoline – see on lihtsalt viisakas.
7. Austrias ei sööda ainult šnitslit
Kes meist ei oleks söönud Viini šnitslit? Austria kokakunstis on aga palju muid imehäid roogasid, mida tasub proovida – šnitsel pole kindlasti ainus, mida austerlased söövad. Sadade imemaitsvate roogade seas on näiteks hõrgutavad palad nagu Gulasch ja Schweinsbraten, mida tasub kindlasti proovida.
8. Suitsetamine on nagu austerlaste teine loomus
Kui sa oled suitsetaja, on Austria just nagu paradiis, samas kui mittesuitsetaja jaoks võib elu muutuda üsna kibedaks. Austria inimesed suitsetavad tohutus koguses ning isegi, kui baaris või restoranis on olemas eraldi suitsuruum, siis ei pea paljud sellest lugu ning suitsu tehakse ikkagi suvalises kohas. Ole valmis selleks, et võid näha asutustes väga palju suitsetamist.
9. Restoranis pole miski tasuta
Kas oled harjunud sellega, et kui sulle tuuakse restoranis väike saia- või leivakorv, siis selle sisu on tasuta? Austrias ei ole lood niimoodi. Kui toidu kõrvale tuuakse midagi kõrvale nagu näiteks kukleid, siis pead sa maksma iga kukli eest, mille sa ära sööd. Muidugi ei pruugi kõik toidukohad sedasi teha, aga kui kahtled, on mõistlikum järgi küsida.
10. Jumala eest, ära mine vales kohas üle tee
Austerlased ja sakslased võivad küll olla üsna erinevad, aga liiklusrikkumistesse suhtuvad nad ühtemoodi: väga halvustavalt. Austerlased suhtuvad äärmiselt tõsiselt liiklusreeglite järgimisse ning isegi, kui ühtegi autot pole läheduses, ei ole austerlaste jaoks aktsepteeritav minna üle tee. Kui sa siiski teed seda, võib sinu tegevust saata korralik sõnavalang, rääkimata potentsiaalsest trahvist.