Austrian Embassy

Põnevad Austria faktid, mida sa varem ei teadnud

Isegi, kui sul on mingi kujutlus Austria kultuurist, võib julgelt öelda, et šnitsel, struudel ja “Helisev muusika” ei ole kaugeltki kõik, mille poolest Austria põnev on. See väike Euroopa riik on täis omapäraseid fakte, mida sa võib-olla pole varem kuulnud. Järgnev postitus reastab mõned taolised faktid, mis võivad osutuda üllatavaks.

Viini elukvaliteet on väga kõrge

Austria elukvaliteet on üleüldiselt üks parimaid kogu Euroopas ning tegemist on riigiga, mis kuulub oma ostujõu poolest maailma esimese kahekümne riigi sekka, kuid eriti särav näide sellest on riigi pealinn Viin.

See kultuurimeka on juba kaheksa aastat järjest nimetatud maailma parima elukvaliteediga linnaks.  Seejuures võetakse arvesse mitmeid faktoreid nagu haridust, kuritegevuse taset, tervishoiu kvaliteeti ja palju muud. Viinis on hea elada!

Austerlastele meeldib taaskäitlus

Taaskäitlus kuulub küll meie kõigi ellu, kuid austerlased armastavad seda eriti. On lausa öeldud, et Austrias taaskäideldakse umbes 63% kogu prügist – selle arvu poolest on Austria maailma parim taaskäitleja. Itaalias on see number näiteks ainult 26%, Eestis küll aga 40% ringis, mis ei ole siiski mitte nii hea, kui Austrias.

Hitler sündis Austrias

See fakt ei ole küll niivõrd lõbus, kuid hoopis ajalooline paratamatus. Maailma tuntuim diktaator Adolf Hitler sündis nimelt Austrias ning elas isegi Viinis oma nooruspõlves, proovides isegi sisse saada Viini kunstikooli (kuhu ta aga ei saanud).

Austria on kunstimeka

Rääkides kunstist, siis Viin ainuüksi on olnud juba loomekeskus alates 19. sajandist, rääkimata veel faktist, et mitmed maailma suurimad heliloojad on austerlased. Austria on Euroopa kunsti süda: sealt on pärit mitmed maailmakuulsad kunstnikud ning olulised kunstiliikumisedki on Austriast alguse saanud.

Austria on veiniriik

Veinile mõeldes kipub meelde tulema vaid Hispaania ja Itaalia, kui Austria on tegelikult üks maailma suurimaid veinitootjaid. Viin on üks vähestest pealinnadest, kus toimub suur veinitootmine: linna ümbruses on umbes 700 hektari jagu veiniistandusi ning 85% neist on pühendatud valgele veinile.

Austria ei ole NATO liige

Puudutades ka korra poliitikat, siis Austria võib küll olla Euroopa Liidu liikmesriik, kuid ei kuulu NATO-sse, just nagu Soome, Iirimaa, Malta, Rootsi ja Šveits. Austria seaduste kohaselt ei luba nad siseneda oma riiki teiste riikide sõjaväel ega anna ka luba Austria pinnal luua sõjaväebaase.

Kohvi on hinnas

Kui oled kohvisõber, on Austria ilmselt üks sinu lemmikkohti, kuna kohvikultuur on riigis tugevalt õitsenud juba 16. sajandist alates. On küll öeldud, et see ei olnud austerlaste algatatud, vaid hoopis Türgist pärit komme, kuid üks on selge: austerlased jumaldavad kohvi ning kohvikuid on igal nurgal.

Austerlased on väga huvitatud surmateemast

Huvitaval kombel pakub austerlastele palju huvi surma teema. Nimelt, sellest räägitakse väga palju, luuakse laule sellel teemal ning ehitatakse isegi monumente. Kusjuures, Viinis asub ka matusemuuseum. Väga morbiidne!

Austerlased on leiutajad

Mitmed kuulsad leiutised on pärit Austriast: näiteks on sealt pärit PEZ-i dispenser ja isegi lumekuul! Ka kuulsa psühholoogi Freudi psühhoanalüüsi tehnika on alguse saanud Austrias.

Habsburgi dünastia on pärit Austriast

On vähe inimesi, kes poleks kuulnud kurikuulsast Habsburgi dünastiast. Tegemist oli Austria mõjuvõimsa dünastiaga, mis valitses alates 13. sajandist ning mille mõjuvõim oli vaieldamatu. Mitusada aastat valitsenud pere suri aga lõpuks välja. Tänase päevani on aga näha Austrias kuningliku elu jääke: riigis on rohkelt peeneid losse ja kindluseid.